top of page

ציפורניים המראה של הגוף 

הציפורניים אומנם נחשבות לסמל הטיפול העצמי והטיפוח. בשנים האחרונות התפתחה תעשייה ענקית סביב, מניקור ופדיקור בניית ציפורניים בשלל צבעים של לקים ועיצובים  טיפולי מניקור ותוספות של ציפורנים בגדלים שונים. מכוני מיני פדיקור מציפים את מרכזי הקניות, התופעה עוברת על נערות ונשים בכל הגילאיים ואפילו גבררים התחילו לטפח את הציפורניים שלהם.
אך האם ידעתם שמצב הציפורן היא מראה למצבו הגופני והפנימי של האדם ? הם באים לידי ביטוי בעיוותים, עובי, צבע, או מרקם הציפורן. ומעידים על מצב הבריאות שלכם. 
טיפול פדיקור ביתי

מחלות ציפורניים

 

הציפורן היא שכבה עבה המגינה על הקצוות הרגישים של האצבעות מפני פגיעה. בעיקר הן בנויות מקארטין, חלבון המחזק וממלא את הציפורניים וחיוני בשמירה על שלמות העור, דבר שאולי לא ידעתם , ציפורן  היא למעשה צורה מסוימת של השיער במערכת העור. הקראטין מכיל אחוז גובה של גופרית, סידן עוד. כאשר ציפורן בריאה היא מקבלת כמות מספקת של היסודות המרכיבים את הציפורן, במצב של בעיה בגוף הזרימה בעייתית והתוצאה שלה ניכרת בציפורן עצמה, בצע, עובי, סדקים קימור וכדומה. שיעור הצמיחה היומי של הציפורן עומד על כ- 0.1 מ"מ ועד 3 מ"מ בחודש.
 

ציפורניים חיוורות

ציפורניים חיוורות מאוד עלולות להיות סימן למחלות כמו: אנמיה, אי ספיקת לב, מחלת כבד ותת תזונה.
 

ציפורניים לבנות

אם רוב הציפורן לבנה עם מסגרת שחורה, מצב שכזה עלול להצביע על דלקת כבד. כמו כן תוספת של מראה צהבהב הוא גם כן סימן לבעיה בכבד או בכליות.
 

ציפורניים צהובות

אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לציפורניים צהובות הוא זיהום פטרייתי. במצב מתקדם יותר הציפורן עלולה לנשור, בדרך כלל הציפורן תהיה עבה ונוטה להתפורר. במקרים נדירים יותר, ציפורניים צהובות עלולות להיות סימן לבעיות רפואיות קשות יותר כמו בעיה בבלוטת התריס, בעיה בריאות, סוכרת ופסוריאזיס.
 

ציפורניים כחלחלות

ציפורניים בעלות גוון כחלחל עשויות להצביע על בעיה של מחסור בחמצן. הדבר עלול להצביע על זיהום ריאתי, כמו דלקת ריאות. בעיות לב מסוימות גם כן יכולות להיות מיוחסות לציפורניים כחלחלות.

 

ציפורניים בעלות מראה גלי ומצולק

ציפורניים בעלות מראה זה, הן סימן בדרך כלל לשלב מוקדם של פסוריאזיס או דלקת מפרקים. חוסר צבע של הציפורניים נפוץ במקרה זה והעור מתחת נראה אדמדם וחום.
 

ציפורניים סדוקות

ציפורניים סדוקות, מתפוררות ויבשות קשורות לבעיות בבלוטת התריס. ציפורניים סדוקות וצהבהבות קשורות יותר לבעיה פטרייתית.

 

שקערוריות בציפורניים

הופעה של חורים  קטנים בציפורן (pitting) מעלה חשש למחלת הפסוריאזיס (ספחת). במחלה זו קיימת האצה של גדילת העור, עד פי 27 מזה של עור רגיל. בנוסף מופיעים אצל החולים שקערוריים ועיוותים בציפורן, שבירות והצהבה של הציפורן ולעתים גם דלקות פרקים. המחלה שכיחה מאוד בישראל.
 

ציפורן נפוחה

אם העור מסביב לציפורן נראה אדמומי ונפוח, הדבר עלול להצביע על דלקת בבסיס הציפורן. מקרה כזה עשוי להצביע על מקרי זאבת, או בעיה בחיבור הריקמתי לציפורניים. זיהום גם כן עלול להיות סיבה לאדמומיות ולדלקת של בסיס הציפורן.

ציפורני כפית

אלו ציפורניים קעורות כמו כפית הנקראות קוילוניכיה. מדובר במחלה האופיינית לאנמיה הנובעת מחוסר ברזל. הציפורן במצב זה דקה מאוד ומאבדת את הזווית התקינה שלה, כך שהיא הופכת לשטוחה או לקעורה. במצב זה יש לעשות בדיקות דם הכוללות ספירת דם, רמות ברזל, פריטין,  טרנספרין ובמידת הצורך ליטול כדורי ברזל.
 

קווים שחורים מתחת לציפורניים

מקרה של קווים שחורים מתחת לציפורניים צריך להיבדק במהרה. במקרים מסוימים הם נגרמים ממלנומה, אחד מסוגי סרטן העור המסוכנים ביותר.
 

ציפורניים אכולות

כסיסת ציפורניים יכולה להיות לא יותר מהרגל מגונה, אך במקרים מסוימים הדבר עשוי להצביע על חרדה המצריכה טיפול. כסיסת ציפורניים עלולה להיקשר להפרעה אובססיבית כפייתית. לכן, אם אתה לא יכול להפסיק, שווה לך לדבר עם הרופא שלך.
 

פטרת הציפורניים

אוניכומיקוזיס. זוהי מחלת הציפורניים השכיחה ביותר בעולם והיא פוגעת בעיקר בציפורני הרגליים, אם כי יש מקרים שמופיעה גם בציפורני הידיים. פטרת הציפורניים מופיעה בארבעה אופניים שונים, בחלקים שונים בציפורן. היא הופכת את הציפורן לעבה וצהובה או עכורה. הציפורן הופכת גסה והיא עלולות אף להתנתק ממיטת הציפורן.

לא מרגישים כאב מסוים, אך הוא מרתיע אסתטית. פטרת הציפורניים, נגרמת על ידי פטריה והמצב שכיח במיוחד אצל אלה הנועלים נעליים ובאזורי לחות וחום, התנאים האהובים על הפטריות, שהולכות ומשגשגות. פטרת הציפורניים שכיחה גם אצל אנשים בעלי היגיינה ירודה, ספורטאים, מדוכאים חיסונית (חולי ונשאי HIV או מטופלי כימותרפיה וסטרואידים) או אנשים הנוהגים לרחוץ באופן תדיר בסאונה או במקלחות משותפות

 

אבחון פטרת הציפורניים נעשה על ידי רופא עור באמצעות לקיחה של דוגמית הציפורן ושליחתה לבדיקת מעבדה. הטיפול אינו פשוט, משום שעל התרופה לחדור את הציפורן, ולכן התגובה איטית מאוד ואורכת חודשים עד שנים .

 

חשוב לזכור, ציפורניים הם רק חלק קטן בפאזל. למרות שמראה הציפורניים מלווה בעיות רפואיות רבות, מראה הציפורניים לא תמיד, בצורה וודאית, מצביע בדיוק על מחלה מסוימת. לכן, אם אתם חושדים או חוששים משינוי במראה הציפורניים שלכם, גשו לרופא המשפחה שלכם או לרופא עור בכדי לקבל אבחנה מקצועית.

 

והעיקר שנהיה בריאים ויפים.

bottom of page